Predaj z dvora - mlieko

Všetko o legislatíve, euro fondoch, dotáciach. Skúsenosti, rady, informácie.
Martin

Predaj z dvora - mlieko

Príspevok od užívateľa Martin » Št Aug 08, 2019 4:52 pm

Dobrý deň,
potreboval by som od Vás vyložiť ustanovenia Nariadenia vlády č. 360/2011 Z.z.a to veci predaja mlieka (surového či pasterizovaného) a výrobkov z neho konečnému spotrebiteľovi. Momentálne som vo fázi registrácie prevádzky na spracovanie a predaj mlieka a syrov na mojej farme v Sobotišti. Na Veterinárnej a potravinovej správe v Senici mi tvrdia, že nie je možný predaj mlieka/syra konečnému spotrebiteľovi mnou ako prvospracovateľom pri registrovanej prevádzke v prípade, ak si zákazník produkt objedná cez telefón, internet alebo osobne a ja mu ho následne priveziem až domov. Opierajú sa o § 2 ods. 2 Nariadenia 360/2011 Z.z., kde sa hovorí o nemožnosti predávať maloobchodnej prevádzkarni na diaľku a podľa nich ani konečnému spotrebiteľovi. Podľa mňa sa to vzťahuje len na maloobchodnú prevádzku a nie na predaj konečnému spotrebiteľovi. V § 2 ods. 2 sa definuje maloobchodná prevádzka a zákaz predaja do nej na diaľku či internetového predaja. Nikde sa tu však nezakazuje predávať konečnému spotrebiteľovi na diaľku. Ako to teda je? Je možné, aby prvovýrobca predával mlieko či syr cez internet alebo telefón? A druhá otázka, je možné, aby prvovýrobca zaviezol syr či mlieko konečnému spotrebiteľovi, ak si tovar objedná u prvovýrobcu v prevádzke? Ak nie, príde mi to absurdné, nakoľko prvovýrobca môže dodať tovar maloobchodnej prevádzke či reštaurácii,ktorá musí tovar skladovať a až následne ho predať spotrebiteľovi a nemohol by to predať a doviesť priamo spotrebiteľovi?
Prosím Vás týmto o odpoveď a prajem pekný deň.

menok

Re: Predaj z dvora - mlieko

Príspevok od užívateľa menok » Ut Sep 17, 2019 1:03 pm

Viete, čo sa po zbežnej právnej analýze tohto problému zdá, že ani prečítanie tohto osobitného nariadenia EÚ nestačí - na poskytovanie služieb alebo predaj tovaru elektronickou alebo telefonickou cestou určite existuje osobitné právne ustanovenie, ktoré by ste museli v tomto konkrétnom prípade by som preto radšej hľadal tento typ riešenia. Zdravím!

somczik
Dátum registrácie: Ut Sep 17, 2019 12:56 pm

Re: Predaj z dvora - mlieko

Príspevok od užívateľa somczik » Ut Sep 17, 2019 1:05 pm

Heh, mal som písať presne to isté - pozrite sa, ako nariadenie EÚ o poskytovaní služieb elektronickými prostriedkami alebo telefónom je, pretože na to nestačí vecné nariadenie.

Napísať odpoveď