Info o podpore pre začínajúcich farmárov2018

Všetko o legislatíve, euro fondoch, dotáciach. Skúsenosti, rady, informácie.
Jozef Sládeček

Info o podpore pre začínajúcich farmárov2018

Príspevok od užívateľa Jozef Sládeček » Po Feb 19, 2018 12:28 am

Agrorezort podporí začínajúcich a malých farmárov piatimi miliónmi eur
Pridajte názor Zdroj: SITA

dnes 14:31 - Začínajúci malí farmári môžu získať grant vo výške 15 000 eur.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) vyhlásilo výzvu na podporu malých farmárov. Chce tak pomôcť malým poľnohospodárom pri štarte podnikateľskej činnosti a rozvoji rastlinnej a živočíšnej výroby. Agrorezort poskytne malým farmárom celkovo 4,95 milióna eur. Začínajúci malí farmári môžu získať grant vo výške 15 000 eur. Informovalo o tom vo štvrtok MPRV SR. Žiadosti o podporu je možné podať do 13. apríla tohto roku na Pôdohospodársku platobnú agentúru.

„Chceme pomôcť začínajúcim a malým poľnohospodárom, či už pri začatí podnikania alebo pri rozvoji už existujúcich malých podnikov. Ukazuje sa, že práve malí poľnohospodári sú tí, ktorí sa intenzívne venujú diverzifikácii plodín, pestujú tradičné plodiny a prinášajú tak do krajiny potrebnú rôznorodosť. Práve tým nachádzajú úspech aj u slovenských spotrebiteľov, ktorí majú o lokálne, čerstvé a slovenské potraviny stúpajúci záujem. Okrem toho práve malé podniky dokážu v regiónoch zabezpečiť množstvo pracovných miest. Celkovo ich preto podporíme, či už v rastlinnej alebo živočíšnej výrobe takmer piatimi miliónmi eur,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná.

Ako ďalej informoval rezort pôdohospodárstva, oprávneným žiadateľom je malý poľnohospodársky podnik - fyzická alebo právnická osoba podnikajúca v poľnohospodárskej prvovýrobe. Výrobný potenciál malého poľnohospodárskeho podniku, meraný štandardným výstupom prevyšuje 4 000 eur a neprevyšuje 7 999 eur. Výnimku tvoria komodity ako sú zemiaky, zelenina, melóny a jahody; vinohrady a dojnice, u ktorých hodnota štandardného výstupu prevyšuje 4 000 eur, ale neprevyšuje 9 999 eur.

„Nenávratný finančný príspevok vyplatí Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vo výške 15 000 eur na jeden malý poľnohospodársky podnik vo forme dvoch splátok po dobu maximálne päť rokov. Pri podpise zmluvy o poskytnutí NFP vyplatí 50 %, ďalších 50 % vyplatí po správnej realizácii podnikateľského plánu,“ vysvetlil generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch.

Agrorezort bude zároveň naďalej spolupracovať s malými farmármi aj na projekte ministerstva „Chcem dodávať“, ktorý umiestnil za zvýhodnených podmienok stovky produktov viac ako 100 slovenských výrobcov na pulty obchodných reťazcov.


Naposledy oživil Anonymous - Po Feb 19, 2018 12:28 am.